2017. január 1-jétől jelentős változások léptek életbe az állami intézményfenntartás tekintetében. A KLIK helyébe az önálló költségvetési szervekként működő tankerületi központok léptek, elősegítve a rendszer decentralizálását. A fenntartói modell átszervezésével egyidejűleg az intézmények működtetése is a tankerületi központok hatáskörébe került az egységes és átlátható rendszer biztosítása érdekében. Az alábbi táblázatban az irányítói jogkörök megoszlását és változásait tekintheti át.
Irányítói jogkörök megoszlása, alakulása
Az 59 tankerületi központ több mint 2000 köznevelési intézmény fenntartói feladatait látja el, mintegy 5000 feladatellátási helyen. Ezekben az intézményekben mindösszesen 730 ezer diák tanul, akiknek az ellátását közel 110 ezer munkavállaló végzi.
A tankerületi központ tankerületi tanácsot működtet.
A tankerületi központ hazai vagy európai uniós forrásból származó költségvetési támogatásból megvalósított, hatósági engedélyhez vagy tudomásulvételhez kötött, építési vagy bontási tevékenységet is tartalmazó, építési beruházással kapcsolatos
- tervezési,
- műszaki engedélyezési,
- kivitelezési,
- műszaki ellenőrzési
feladatait az NFSI Nemzeti Fejlesztési és Stratégiai Intézet Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság bevonásával látja el.
Szerző: Béresné dr. Dunai Gyöngyi
A teljes cikket a Joggyakorlatok a közoktatásban kiadványunk decemberi kötetében olvashatja.